Општини Опово уручено признање на пољу развоја еУправе
ОПОВО, 4. фебруар 2023 – У оквиру завршне конференције пројекта „Успостављање Индекса еУправе (ЛЕИ) за јединице локалних самоуправа у Републици Србији“ који спроводи НСЛЕД уз подршку Европске уније, а према резултатима пилот мерења ЛЕИ индекса, Општина Опово је одабрана као једна од успешнијих локалних самоуправа.
На конференицији одржаној 3. фебруара у Београду, признање за остварене резултате на пољу развоја еУправе у локалној заједници током 2022. године у области Инфраструктуре, испред Општине Опово примиле су заменица председника општине Анка Симин Дамјанов и начелница Општинске управе Опово Анкица Јожика.
Уз подршку Европске уније, НАЛЕД ради на увођењу новог индекса чији је циљ мерење напретка општина и градова у развоју електронске управе (ЛЕИ индекс – локални индекс еУправе).
Пројекат је отпочео 1. марта 2021. године и трајаће до краја фебруара 2023. године.
Индекс ће мерити 10 најчешћих поступака за грађане и привреду у локалним самоуправама, али и опште показатеље напретка општина и градова када је реч о развоју електронских услуга и то кроз следеће компоненте:
Предуслове (Кеy Енаблерс) који се састоје од две компоненте – Инфраструктуре (инфраструктурне опремљености ЈЛС за пружање електронских услуга, техничке опремљености службеника, потпуности, ажурности и ефикасности вођења регистара, стратешког и финансијског оквира за развој еУправе на локалу), као и Људских ресурса и компетенција (обученост службеника, њиховог броја, као и оспособљености грађана да користе еУслуге)
Индекс електронских услуга (заступљеност и квалитет услуга – доступност, софистицираност, ефикасност, информациона безбедност, иновативност и проактивност ЈЛС у развоју софтверских решења, те укључивања грађана – јавност и доступност података за грађане, проактивно информисање грађана и механизми за праћење задовољства грађана и мерења корисничког искуства.
У оквиру овог пројекта биће израђен посебан софтвер којем ће општине и градови приступати ради попуњавања упитника, а софтвер ће такође бити пуњен подацима који се добијају од других органа – РАТЕЛ, Канцеларија за ИТ и еУправу, Републички геодетски завод, Републички завод за статистику итд.
На засебном сајту биће приказани резултати мерења у виду интерактивне онлајн мапе Србије.
Пројекат има за циљ да, између осталог, промовише примере добре праксе кроз објављивање Водича најбољих пракси, али и да пружи подршку оним локалним самоуправама које при првом мерењу индекса покажу најлошије резултате.
У оквиру пројекта биће организоване и посебне обуке за организације цивилног друштва у области електронске управе, електронског пословања, информационе безбедности и заштите података о личности, будући да пројекат има за циљ оснаживање грађана и организација цивилног друштва у мониторингу развоја еУправе на локалу и њихово активно укључивање у овај процес.